Toyota-teamgenoten Sébastien Ogier en Kalle Rovanperä gaan uitmaken wie morgen de Safari Rally 2023 op zijn naam gaat schrijven. Ogier’s voorsprong leek niet meer te achterhalen, echter halveerde Rovanperä de leiding van Ogier in de laatste KP van de zaterdag waar een stortbui chaos veroorzaakte.
Alles leek volledig onder controle voor Ogier. Maar een plotselinge stortbui in de afsluitende van de dag, de 31,04 km van (KP13) ‘Sleeping Warrior’, zorgde voor chaos. De droge en stoffige wegen veranderden snel in modder en boden minimale grip waardoor het leek alsof de rijders met slicks op ijs reden.
Ogier, de als laatste van de Rally1-auto’s de proef startte, had misschien wel de slechtste omstandigheden en reed naar de finish met twee leeglopende banden.
Het betekende dat de voorsprong van de Fransman bijna gehalveerd werd en hij de zondag begint met een voorsprong van slechts 16,7 seconden. De lastige omstandigheden zorgden voor grote verschillen in de KP-tijden. Pierre-Louis Loubet klokte de negende tijd, maar verloor bijna twee minuten (!) op KP-winnaar Rovanperä.
Een herhaling van de 1-2-3-4 Safari-finish van vorig jaar is morgen een reëel scenario. Echter is het nog de vraag in welke volgorde de Toyota’s zullen finishen.
“Het is oké,” zei Ogier met nadruk. “We liggen nog steeds aan de leiding, dus dat is het belangrijkste. Het is gewoon een geval van pech. Ik denk dat geen van de rijders echt op [de regen] zat te wachten, want het is niet leuk, het gaat gewoon om overleven.”
Lappi valt uit met kapotte aandrijfas
In de strijd voor de laatste podiumplek waren er meer problemen voor Hyundai, specifiek voor Esapekka Lappi, die de plek tot KP12 in handen had. De Fin moest opgeven met een kapotte aandrijfas: hetzelfde probleem waar hij mee te maken kreeg tijdens de shakedown van afgelopen woensdag.
Elfyn Evans erfde de positie voordat hij werd gepasseerd door Takamoto Katsuta. Echter deed de Welshman het beter in de natte weersomstandigheden en schoof weer naar voren. 16,7 seconden scheidden het Evans en Katsuta aan het einde van de dag, zo’n twee minuten achter Rovanperä.
Bekijk hier alle informatie (Tijdschema, KP-Kaarten, Deelnemerslijst) over de WRC Safari Rally.
Volg de Safari Rally Kenia én de Ypres Rally dit weekend via onze social-media (Twitter, Facebook, Instagram) kanalen of de website TheRallyFactory.com.
Dani Sordo is de enige overgebleven Hyundai-rijder die nog niet uitviel deze rally. De Spanjaard staat ruim een minuut achter Katsuta en een kleine vijf minuten voor Ott Tänak die vandaag weer een lekke band moest wisselen op de proef.
Pierre-Louis Loubet is zevende algemeen ondanks dat hij even de struiken opzocht in KP10.
Grégoire Munster moest opgeven in leidende positie in het WRC2. Kajetan Kajetanowicz kreeg de leiding in handen en is achtste algemeen. Neuville, die gisteren uitviel nadat een zware compressie de wielophanging van zijn Hyundai beschadigde, klom aan het einde van de dag naar de negende plaats. Oliver Solberg, die eveneens gisteren uitviel en niet geregistreerd staat voor WRC2-punten, sluit de top 10 af.
De finale van zondag bestaat uit drie proeven die elk twee keer worden verreden. KP14 start morgenochtend om 05:55 uur NL/BE-tijd. De afsluitende Power Stage start om 13:15 uur NL/BE-tijd.
WRC Safari Rally Kenia 2023 – Stand na zaterdag (KP13)
| # | Rijders | Auto | Tijd / Vers. met P1 |
|---|---|---|---|
| 1. | Ogier / Landais | Toyota GR Yaris Rally1 | 2:43:49.2 |
| 2. | Rovanperä / Halttunen | Toyota GR Yaris Rally1 | +16.7 |
| 3. | Evans / Martin | Toyota GR Yaris Rally1 | +2:23.3 |
| 4. | Katsuta / Johnston | Toyota GR Yaris Rally1 | +2:40.0 |
| 5. | Sordo / Carrera | Hyundai i20 N Rally1 | +5:52.3 |
| 6. | Tänak / Järveoja | Ford Puma Rally1 | +8:38.9 |
| 7. | Loubet / Gilsoul | Ford Puma Rally1 | +13:56.6 |
| 8. | Kajetanowicz / Szczepaniak | Skoda Fabia Rally2 Evo | +19:53.1 |
| 9. | Neuville / Wydaeghe | Hyundai i20 N Rally1 | +24:06.2 |
| 10. | Solberg / Edmondson | Skoda Fabia Rally2 Evo | +24:06.6 |
Foto: Toyota Gazoo Racing

